…o holowaniu

Jeżeli jesteś poszkodowanym, to musisz postępować mądrze, by nie stać się ofiarą! Nie musisz korzystać z usług pierwszego holownika, który pojawi się na miejscu. Masz prawo wybrać pomoc drogową – wybierz tą, którą znasz lub skorzystaj z skorzystaj z centrum pomocy assistance. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów! Wszystkie rozliczenia z ubezpieczycielem odbywają się jedynie na podstawie faktur.

Gdy jesteś poszkodowanym przysługuje Ci holowanie, którego koszt pokryje ubezpieczenie sprawcy (w całości!). Jeżeli Ty jesteś sprawcą holowanie zapewni Ci polisa assistance lub autocasco (zazwyczaj do określonego limitu!).

…o dokumentacji zdarzenia

Zawsze starajmy się wezwać na miejsce zdarzenia policję! Jej protokól jest najbardziej wiarygodny dla ubezpieczyciela, nie musimy się też martwić o zebranie wszystkich niezbędnych danych.

Jeżeli nie decydujemy się na ten krok nie zapominajmy o tym, że sprawca musi napisać stosowne oświadczenie, w którym nie może zabraknąć jego danych osobowych, danych pojazdu i jego właściciela, danych polisy i ubezpieczyciela, dokładnego opisu miejsca i okoliczności zdarzenia. Dobrze jest wykonać dokumentację zdjęciową nawet, gdy jedynym aparatem fotograficznym jakim dysponujemy jest ten wbudowany w nasz telefon komórkowy.

Koniecznie należy zapisać nazwiska świadków oraz ich numery telefonów! Sprawca może za kilka dni wycofać się ze swojego oświadczenia, a wtedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Świadkowie będą w stanie potwierdzić okoliczności zdarzenia i nie zostaniemy pozbawieni możliwości dochodzenia swoich roszczeń.

Poszkodowani mogą zgłosić szkodę osobową, która zostanie rozliczona z polisy OC sprawcy!

Niezbędny jest opis odniesionych obrażeń ciała (nawet pozornie błahych) oraz pomocy lekarskiej lub przebiegu leczenia po wypadku. Należy podać też szkody rzeczowe związane z doznanymi obrażeniami ciała (od zniszczonej garderoby lub przedmiotów po utracone korzyści, np. wynagrodzenie).

…o sposobie likwidacji szkody

Szkody można likwidować na dwa sposoby: wycena oraz warsztat. To poszkodowany, a nie ubezpieczyciel decyduje w jaki sposób będzie likwidował szkodę!

Opcja wycena

jeżeli stan pojazdu umożliwia jazdę nim , to musimy podstawić go do towarzystwa ubezpieczeniowego w celu wyceny szkody przez rzeczoznawcę. Jeżeli auto nie nadaje się do jazdy to musimy cierpliwie czekać, aż rzeczoznawca dotrze on na parking, na którym znajduje się rozbite auto lub jego wrak.

Następnie znowu cierpliwie czekamy, aż rzeczoznawca sporządzi wycenę i poznamy kwotę jaka zostanie nam przyznana na pokrycie strat.

W między czasie szukamy na własną rękę warsztatu, który naprawi nam samochód. Za usługę zapłacimy pieniędzmi otrzymanymi z towarzystwa ubezpieczeniowego. O ile suma odzkodowania wystarczy na pokrycie rzeczywistych szkód… Często okazuje się, że wycena została sporządzona zbyt powierzchownie i nie ujawnione (bądź wręcz zatajone przez rzeczoznawcę) w trakcie oględzin uszkodzenia będziemy musieli naprawić za własne pieniądze.

Rzeczoznawcy korzystają ze specjalnych kalkulatorów, które uśredniają koszty robocizny i części – bardzo często wartości przyjęte jako podstawa obliczeń są dużo niższe niż stawki renomowanych warsztatów korzystających z najnowszych technologii i części najwyższej klasy. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, jakości i trwałości opcja wycena nie jest dla nas.

Lepiej jest wybrać opcję warsztat, by uniknąć sporów z rzeczoznawcą ubezpieczyciela i dodatkowych kosztów.

Opcja warsztat

Wybierając autoryzowany przez ubezpieczycieli lub producenta samochodu warsztat mamy pewność, że naprawa zostanie wykonana z należytą starannością i stan auta po wykonaniu usługi nie będzie budził żadnych wątpliwości.

Tylko wtedy, gdy naprawy dokonuje autoryzowany warsztat i w jej trakcie zostaną wykryte uszkodzenia nie ujęte w kosztorysie istnieje możliwość jego zweryfikowania! Ubezpieczyciel będzie musiał pokryć rzeczywiste szkody!

Opcja warsztrat to oszczędność czasu i pieniądzy. Większość formalności można załatwić w serwise dokonującym naprawy. Jego pracownicy na codzień zajmują się takimi sprawami i są merytorycznie przygotowani do prowadzenia ewentualnych sporów z ubezpieczycielem. Warsztaty wyspecjalizowane w naprawch powypadkowych najczęściej posiadają flotę aut zastępczych dla osób i firm korzystających z ich usług.